VRF Sistemler

VRF Sistem Klimalar

VRV ve VRF arasındaki fark nedir?

Bu soruyu soran birçok kişi yanlışlıkla onu 2 farklı klima teknolojisi olarak yorumluyor . Aslında, bunlar aynı HVAC teknolojisi türü için iki farklı terimdir . Inverter teknoloji kompresörlerine dayanan ilk VRV HVAC sistemleri 1980’lerin başında Daikin tarafından icat edildi. Bir teknoloji lideri olarak VRV terimini (Değişken Soğutucu Akışkan) olarak tescil ettirdi). Diğer tüm şirketler benzer klima sistemleri için (Değişken Soğutucu Akışkan) terimini kullanmaya başladı. Sonunda, bu tür sistemler için VRF daha yaygın bir terim olarak günümüzde de kullanılmaktadır.

VRF entegrasyon çözümlerimizi öğrenmek mi istiyorsunuz? Şimdi bize ulaşın

VRF Sistemler Bizim İşimiz

VRF’nin çalışma mantığı tamamen sistemin içinde bulunur ve her VRF sistem üreticisi tarafından tescillidir (Değişkenlik gösterebilir). Sistem kullanıcıdan gelen bilgileri alır (örneğin istenen konfor sıcaklığı) ve çevreden (dış ortam sıcaklığını) bu verilere göre optimum güç tüketimlerini kullanarak istenen konfor koşullarına ulaşmak için gerekli çalışma mantığını uygular.

Kendisini açık hava koşullarına ayarlama özelliği , soğutuculara ve fan bobinlerine dayanan geleneksel su soğutmalı sistemlere kıyasla VRF sistemlerini bu kadar verimli kılan başlıca faktörlerden biridir .

Şimdi, içeriye girelim ve detaylarda nasıl çalıştığını görelim. Bir dış ünite ve birden fazla iç mekanda tipik bir VRF kurulumunu örnek olarak ele alalım.

Başlangıçta sistem durur durumdadır (her şey kapalıdır).

Bir kullanıcı iç mekanlardan bir klimayı “AÇIK” konumuna getirince, dış mekan ünitesi “kendine” dikkat çeker ve çalışmaya başlar. Bu noktada, açık hava şartlarını (sıcaklık), çalışma iç mekan gereksinimlerini (çalışma modu, istenen ayar noktası vb.) inceler ve kompresörü iç mekan gereksinimlerine uyması gereken tam seviyede çalıştırır.

Başka bir iç ünite açıldığında, gelen talepleri yeniden hesaplar ve  tüm iç mekan için gerekli olan ısıtma veya soğutma durumuna göre kompresörün çalışmasını ayarlar.

Bu işlem, VRF sisteminde yapılan herhangi bir değişiklikte sürekli olarak meydana gelir . Anlaşıldığı gibi, VRF sistemler tam otomatik olup, güç tüketimini düzenleyen sistemler sayesinde talep gelmeden iç ünite ve gelen dış hava koşullarına göre kendisini ayarlar. Çalışma modu (açma / kapama), Çalışma durumu (Soğutma / Isıtma / Fan / Kuru / Otomatik), istenen sıcaklık, fan hızı (yüksek / orta / düşük / otomatik) değiştirilerek arzu edilen iç mekan konfor koşulları sağlanır . Bu parametrelerin doğru çalışması için tek yapılması gereken düzgün çalışan bir VRF sistem teknolojisidir.

Sizde Profesyonel olarak VRF sistemler hakkında bilgi almak için hemen bizi arayınız.

home-page-smart-heating-image
vrf sistem yan
midea vrf

Tüm alanları doldurunuz