Sık Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer bir sorunuz varsa. Vereceğimiz cevaplar var!

HVAC Kısaca Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemidir. HVAC, kanal tipi sistemler, hava filtreleri, nemlendirme kontrolleri ve tüm ısıtma ve soğutma sistemini tasvir etmek için kullanılır.

Isıtma ve Soğutma sistemlerinin en büyük düşmanı toz, kir ve paslanmadır.  İster kapalı isterse dış mekan birimi olsun, tüm filtreleri temiz tutmalı ve ısı değiştiricilerini ve bobinlerini kısıtlamalardan uzak tutmalısınız.

Isıtma ve soğutma sisteminizin yılda iki kere kontrol edilmesini ve servis yapılmasını öneririz; ideal bir bakım ilkbahar ve sonbaharda yapılmalıdır. Ayrıca, sahip olduğunuz filtrenin türüne bağlı olarak filtrenizi düzenli olarak değiştirmenizi öneririz. Bu yaygın problemlerin çoğunu ortadan kaldırabilir ve ciddi bir arıza ihtimalini önemli ölçüde azaltabilir.

İmalat tarihi için cihazın dış yüzeyinde yer alan etiketi kontrol edebilirsiniz. Klima 2 yaşın altında ise, bir garantisi olabilir, ancak bazı modellerde garanti süresi 5 yıla kadar uzayabilir. Garanti şartları ve koşulları üretici ve kurulum yapan şirket tarafından değişir. Elit Klima Sistemlerinden almış olduğunuz klimanızın garanti süresini firmamızı arayarak doğrulayabilirsiniz.

Düzenli filtre değişimi, ısıtma ve soğutma sisteminizin yüksek performansta çalışmasına ve iç hava kalitesinin iyileşmesine yardımcı olur. Düzgün hava akışı sağlamak ve evinizi toz, alerjik mikroplardan arındırmak için düzenli olarak filtreleri değiştirmek önemlidir. Sahip olduğunuz klimanın türüne bağlı olarak, haftalık veya aylık filtre değiştirmeleri gerektirebilir. Elit Klima servisi teknisyenleri cihazlarınız için ideal filtreleri ve değiştirme programlarını size önerecektir.

Evet. Yüksek sesle çalışan ısıtma ve soğutma ekipmanı ses kirliliğine katkıda bulunur. Bir soğutma sisteminin ses derecesi evinizin rahatlığı ve keyfini önemli ölçüde etkileyebilir. Bir klima cihazının veya ısı pompasının ses seviyesi, ünitenin yaşı ve markası ve kompresörün yalıtılmış olup olmadığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak, yaptığı ses miktarına katkıda bulunulabilir. Klimanız da buna benzer sorunlar yaşıyorsanız size yardımcı olmak için biz hazırız.

Klimanız garip şekilde mi çalışıyor? Evinizin tüm alanlarını yeterince soğutuyor veya ısıtıyor mu? Serinlemek veya ısınmak daha uzun mu sürüyor ? Enerji hizmeti faturalarınız belirsiz bir nedenden ötürü yükselişe mi geçti? Bunların herhangi biri, hizmete ihtiyaç duyan bir sorununuz olabileceğinin işaretleridir. Çoğu durumda, müdahale süresi geciktikçe, altta yatan problemler o kadar kötüleşir. Sıradan olmayan bir şey fark ettiğinizde sisteminizi kontrol etmek için Elit Klima Servisi ile iletişime geçmeyi unutmayın.

Daha büyük her zaman daha iyi değildir; performansı ve etkinliği önemlidir. Yeni bir sistem satın almadan önce, sisteminizin gereksinimlerinize ve bütçenize uygun olacak şekilde boyutlandırıldığından her zaman emin olmalısınız. Elit Klima uygun klima modelini belirlemek ve tavsiyede bulunmak için ev ve konfor gereksinimlerinizi iyice değerlendirir.

Birkaç hızlı ipucu:

  • Filtrelerinizi sık sık temizleyin ve değiştirin.
  • Üfleyici “açık” konumda olduğunda, sisteminiz daha eşit derecede ısınır ve soğutulur. Üfleyici ev boyunca sabit hava hareketi sağlar ve daha iyi filtreleme sağlar.
  • Oda sıcaklığını makul seviyelerde tutmak için aşırı güneş ışığına maruz kalan pencerelerin üzerine gölgelik, perdeler, veya panjurlar takın.

Sigara kokularını, hava spreyi veya mumları aydınlatarak püskürtmeyi denemiş olabilirsiniz. Ne yazık ki, bu taktikler yalnızca kokuları maskeliyor, onlardan kurtulmanızı sağlamıyor. Bu ilaçlar, aslında ev sahipleri için alerjik reaksiyonlara veya göz tahrişine neden olan kimyasal maddelerden kaynaklanan iç hava kalitesini olumsuz olarak etkileyebilir.

Bakteriler, toz akarları, hayvan tüyleri, kedi tükürüğü ve küf evinizin koku probleminin kökleri olabilir. Havayı temizlemek için bir yöntem, mikrop öldürücü (UV) ışıkları evinizde entegre etmektir; bu da, HVAC sistemindeki yüzeyleri sterilize eden, biyolojik kirleticilerin gelişimini ve kokularını yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca kirleticilerin büyümesini önleyerek havayı temizlerler. UV ışıkları, ev konfor sisteminizle çalışacak şekilde monte edilir.

Bazen zayıf havalandırma hoş olmayan kokulara katkıda bulunur. Duvar pencerelerinde nem yoğunlaşması ve hava durgunluğu kötü havalandırmanın işaretidir. Kalifiye bir Servis teknisyeni, konunun çözülmesi gereken bir konu olup olmadığını belirlemek için ev konfor sisteminizi kontrol edebilir. Teknisyen havalandırma sisteminin iç hava sirkülasyonunu ve havalandırmasını nasıl sağlayacağını da size bildirebilir.

Her kişi veya her ev farklı bir konfor ihtiyacına gereksinim duyar. İnsanın sağlığını ve konforunu etkileyen tetikleyicileri doğru belirlemek önemlidir. Klima almadan önce uzman bir ekip ile görüşüp karar vermelisiniz. Alacağınız klima sizin için gerçekten uygun mu ? Yeterli soğutma veya ısıtma talebinize ihtiyaç verecek mi ? Kulaktan dolma bilgiler ile şu klima iyidir, iyi soğutur ve sessiz çalışır gibi laflar sadece sizi yanlış yönlendirmeye neden olacaktır. Ücretsiz keşif hizmetimiz ile sizin için en uygun ve doğru klima cihazını öneriyoruz.